Се пренасочува реваншот меѓу Стерлинг и Јан

89
??????????????????????????????????????????????????????????

На 5 март нема да се одржи долгоочекуваниот реванш за титулата во УФЦ во петел категорија меѓу шампионот Алџамејн Стерлинг и предизвикувачот Петар Јан. Веста ја објави 32-годишниот Американец на Твитер.

Тие требаше да се борат на настанот УФЦ 272, но сега ќе го предводи пресметката во полусредна категорија меѓу Хорхе Масвидал и Колби Ковингтон.

Фанк мајсторот на социјалните мрежи објави дека реваншот нема да се одржи пред април и дека Јан не може засекогаш да го избегне.

Новиот најверојатен термин за мечот е 9 април кога ќе се одржи УФЦ 273.

Ова е трето одложување на средбата меѓу Американецот и Русинот. Тие прв пат требаше да се пресметаат на УФЦ 256, но потоа 28-годишниот Јан се повлече од мечот од лични причини.

Потоа беше презакажан за УФЦ 259 во март 2021 година, а мечот заврши со исклучување на Јан поради недозволен удар. Ова беше последното појавување на Стерлинг во октагонот.

Нивниот реванш требаше да се одржи во октомври, но операцијата на Стерлинг го уништи мечот. Кро Сенхаген го замени шампионот, а Јан со едногласна одлука ја освои привремената титула.