Се договара средба Мејведер-Мек Грегор на луксузен брод

140

Вториот боксерски меч помеѓу Флојд Мејведер и Конор Мек Грегор е пред изведба на крузер близу Саудиска Арабија.

Според британските медиуми, 43-годишниот Американец и ММА ѕвездата преговараат за реванш откако „Мани“ го совлада во 2017 година со технички нокаут во 10-тата рунда. Пред неколку дена Конор загуби со нокаут од Дастин Пориер на УФЦ 257. „Сан“ тврди дека седиштето на Мејведер и Мек Грегор водат преговори за втор меч, а за негов домаќин ќе биде избран луксузен брод. Причината за ова е невозможноста ваков меч да се одржи во огромна сала поради мерките за борба против коронавирусот ширум светот. Сепак, неговото организирање ќе предизвика голем интерес и затоа таборите сакаат да обезбедат пристап до што поголем број навивачи со највисока можна цена.

Откако Конор загуби од Пориер, Мејведер не го поштеди од уште еден арсенал навреди.

„Конор не може да победи во својот спорт, а зборува за нов боксерски меч против Пакијао. Никој нема да сака да го гледа. Тоа е како остатоци од мојата вечера да ги јадат“, рече Мејведер, потсетувајќи дека ги победил двајцата.