САД нема да учествуваат на Светското првенство во борење во Белград

98

Претстојното Светско првенство во машка и женска конкуренција во Белград, Србија, ќе се одржи без борачите на САД.

Ваква одлука донесе вчера Извршниот комитет на Американската федерација за борење. Ова значи дека натпреварувачите како Џордан Бароуз, Кајл Снајдер, Кајл Дајк, Аделин Греј, Дејвид Тејлор, Бо Никал и Џејден Кокс нема да имаат шанса да се натпреваруваат за ново светско злато.

Причината за одбивањето на САД да испрати конкуренти е пандемијата на коронавирусот.

Светската федерација за борење праша 117 федерации дали сакаат да се одржи шампионатот. Потсетуваме, Светското првенство за млади, кое беше закажано и за српската престолнина, беше откажано.

Конечно, САД не ја испратија својата делегација на Светското првенство во борење во 2002 година, кога се одржа во Техеран, Иран.