Роџер Грејси се изборив со коронавирусот

238

Роџер Грејси, кој е поранешен борец во УФЦ и поранешен шампион на ОНЕ чемпионшип, изјави дека се изборил со коронавирусот.

38-годишниот борец, кој е братучед на легендата Ренцо Грејси, вели дека во март го фатил вирусот. Тој беше изолиран 10 дена и успеа да се справи со Ковид-19, но сака да ја предупреди јавноста дека ова не е шега. Грејси сака да го заштити остатокот од подмолниот вирус кој одзема многу животи низ целиот свет.

„Го фатив овој вирус и се опоравив пред две недели. Бев во кревет и бев многу болен. Сакам да зборувам затоа што многумина мислат дека не можат да бидат погодени од ова. Легнав во кревет 10 дена со треска и температура од 40 степени и кашлица. Имав потешкотии во дишењето. Се разбудив едно утро со чукање на срцето и ми недостасуваше воздух.

Повикав брза помош и ме однесоа во болница, но лекарите сметаа дека е најдобро да останам дома. Дајте им на знаење на луѓето да знаат дека сум бил болен од овој вирус. Многу пријатели мислеа дека не можам да го фатам затоа што бев млад и здрав.

Многу луѓе умираат низ целиот свет. Дознав дека еден пријател на мојот пријател, кој бил маратонец на возраст од 35 години, починал во Италија. Има илјадници луѓе за кои не знаеме. Овој вирус влијае на постарите и најслабите, но не секогаш. Ова не е шега“, рече Грејси, кој ја освои ОНЕ титулата во тешка категорија во 2016 година, а се повлече од ММА следната година.

https://www.instagram.com/p/B9tiTuVpsjN/?utm_source=ig_embed