Рој Џонс очекува свиреп Мајк Тајсон во првата рунда

62

Рој Џонс напорно се подготвува за мечот со Мајк Тајсон, кој ќе се одржи во ноември во САД. Двете легенди ќе направат шоу во 8 рунди, без судии. 51-годишниот Џонс е во серија од 4 последователни победи и не се борел две ипол години. Тајсон (54) не е активен 15 години и е во серија од два последователни порази.

Џонс признава дека Тајсон е сè уште опасен и покрај годините и недостигот на борби во последните години. Железниот Мајк има многу победи со нокаут во првата рунда и Рој на почетокот очекува жестоки напади од својот противник.

„Никогаш нема да запрам и никогаш нема да се повлечам затоа што умот ми е секогаш подготвен. Тренирам со момци како Крис Јубенк и ме мотивираат. Тие се многу добри. Подотовски со нив ми помага и ме тера да правам работи што сум ги заборавил и не сум ги направил одамна. Кога станува збор за битката, ќе се бориме. Ако гриземе, тогаш ќе гриземе.

Она што треба да се случи, ќе се случи. Тој сè уште е Мајк Тајсон. Еден од најсилните и најексплозивните боксери досега во рингот. Не треба да правам грешка, бидејќи е поголема и експлозивна. Тој ќе ги има сите овие распалувања во првата рунда, не јас.

Имав и распалување во првата рунда, но тој е еден од оние со најмногу во историјата на боксот. Ги има сите овие распалувања и ќе се спротивстави на борец кој ќе биде помал од него. Разликата веројатно ќе биде помеѓу 18 и 22 килограми“, изјави Џонс во интервју за Скај спорт.