Рико Верховен: Се борам за мојата репутација

120

Славниот шампион во тешка категорија Рико Верховен вечерва ќе го почне турнирот на четиримината насоки на прваиот гала настан на организацијата во 2021 година.

Првично требаше да го брани појасот против Џамал Бен Садик, но неговиот противник се повлече поради повреда на грбот. Организаторите се обидоа да организираат меч на Верховен со неговиот пријател Бенџамин Адегбуи, но кратките рокови ги запреа и на крајот беше организиран турнирот. Во него, Рико Верховен излегува против Хесди Гергес, а доколку победи, во финалето ќе се бори против победникот од мечот Леви Рихтерс – Тарик Хбабес. Иако настанот не е за титула во тешка категорија, Верховен верува дека се обложува на нешто што не е помалку вредно во тоа – неговата репутација.

„Тоа е подарок за навивачите. Наместо да ме видат еднаш, тие ќе можат да ме видат два пати на дело. Иако титулата не е во прашање, мојата репутација е, а ова е многу поразлично. Напорно работам секој ден за да бидам најдобар и да останам најдобар“, прокоментира Верховен.

Тој се врати и по втор пат го совлада големиот ривал Бадр Хари.

„Луѓето видоа дека сум вистински маж, бидејќи можеби тие заборавија, по сите овие години доминација и победи. Сепак, јас сум најдобриот“.