Рико Верховен: Не се откажувајте од сништата

78

Шампион на Глори во тешка категорија Рико Верховен да ги инспирира фановите со објава на социјалните мрежи. 31-годишниот кикбоксер ги повика сите да се држат и да не се откажуваат од своите сништа, покрај тешкотиите во животот. „Кралот на кик боксот“ покажа големо срце и издржливост на последната средба на која по втор пат се бореше со легендарниот Бадр Хари.

Се бореа кон крајот на минатата година, а Хари два пати го собори шампионот. Верховен заостана во бодовните картички на судиите по две рунди, но во третата Хари се повреди и Рико ја задржа титулата по победата со технички нокаут. До денес, Верховен е во серија од 12 последователни победи и има скор 56-17.

„Да се ​​откажеш е лесно. Секој може да го направи тоа. Не е лесно да се држите до она што го сакате, да ги следите вашите сништа, покрај пресвртите во животот. Ова е веќе вистински предизвик. Држете се и никогаш не се предавајте“, напиша Рико.