Реџеп Хајдари извојува две победи и чека шанса за репасаж на Европското првенство (ВИДЕО)

251

Реџеп Хајдари светла точка на Европското првенство за јуниори во борење слободен стил во Дортмунд, Германија. Тој извојува две победи, а во четвртфиналето е поразен на поени од репрезентативецот на  Ерменија Саргасјан, но има шанса за репасаж ако противникот обезбеди финале.

Хајдари претходно славеше против борачите на Украина и Бугарија со технички туш.

Мухамед феруки ќе се бори во репасажот, а во првата борба загуби Луткевикс од Латвија.

Аид Салихаси  е поразен во првата борба.

На ова првенство настапуваме со птемина борачи.

Резултати

57 кг Бесир Алили – Симоне Пироду (Италија) 0-5 (0-2, 0-3)

61 кг Аид Салихаси – Аксели Еркола (Финска) 6-4

61 кг Аид Салихаси – Давити Абдаладѕе (Грузија) 0-10

65 кг Мухамед Феруки – Вилијамс Луткевикс (Латвија) 5-12 (3-6, 2-6)

74 кг Елведин Фета – Танер Гарип (Турција) 0-10

репасаж Елведин фета – Штас Волф (Германија) 0-11

92 кг Реџеп Хајдари – Дмитри Дусков (Молдавија) 12-2 (2-2, 10-0 тт)

92 кг Реџеп Хајдари – Кољо Дмитров (Бугарија) 11-1 (6-1, 5-0 тт)

92 кг Реџеп Хајдари – Сергеј Саргасјан (Ерменија) 2-7 (1-3, 1-4)