Промовираат филм за Садулаев и Снајдер (ВИДЕО)

194

„Поклонение: Патување до Меката на борењето“ е насловот на филмот посветен на посетата на Кајл Снајдер на неговиот најголем ривал на душекот, Абдулрашид Садулаев, во Дагестан.

Американскиот спортски канал „Рудисплус“ се очекува наскоро да ја претстави снимката, бидејќи моментално е на телевизија, заедно со Снајдер, на социјалните мрежи беше споделен трејлер.

Токму во Дагестан Снајдер ја покажа својата висока класа, освојувајќи го златниот медал на меморијалниот турнир на познатите борачи од 19 и 20 век, одржан во Палатата на спортовите во Касавјурт, Дагестан.

Потсетуваме, американскиот борач му гостуваше на Абдулрашид Садулаев.

Двајцата големи борачи, кои се и олимписки шампиони, со хеликоптер ја обиколија автономната руска република. Аварскиот тенк дури го трансформираше Снајдер, облекувајќи го како средновековен дагестански коњаник.

Еден од единствените два порази во кариерата на Садулаев е од Кајл Снајдер – во финалето на Светското првенство во 2017 година. Оттогаш, сепак, дагестанскиот борец победи на вкупно три дуели со американскиот противник.

Оваа година Садулаев и Снајдер се сретнаа во финалето на двете најсилни натпреварувања – Олимписките игри и Светското првенство. Во финалето во Токио, дагестанскиот борач победи со 6-3, детронизирајќи го олимпискиот шампион во истата категорија од Рио де Жанеиро. Два месеци подоцна, Садулаев го победи Снајдер со 6-0 во последната пресметка до 97 килограми на Светското првенство во Осло, Норвешка, славејќи ја својата 5-та светска титула.

Абдулрашид Садулаев е двократен олимписки шампион (до 86 кг и до 97 кг), петкратен светски шампион и освојувач на четири европски титули.

Кајл Снајдер е олимписки шампион од Рио 2016 година до 97 килограми и сребрен медал од Токио 2020 година во истата категорија. 25-годишниот Американец има и две светски титули, како и уште два медали од светските првенства (сребрена и бронза). Тој е четирикратен Панамерикански шампион и двоен златен медал на Панамериканските игри.