Промени во борбата меѓу Ник Дијаз и Роби Лоулер заради тежината

137

Проблемот со тежината направи промена во последен момент во борбата меѓу Ник Дијаз и Роби Лоулер од битката на УФЦ 266. Настанот ќе се одржи во Лас Вегас, недела, 26 септември, во 4 часот по македонско време.

Судирот меѓу нив беше планиран за полусредна категорија, но организаторите го преместија во средна три дена пред настанот и два дена пред мерњето.

„Конкретната причина за оваа промена не е откриена“, напиша познатиот спортски новинар Ариел Хелвани на Твитер. Но, според американските медиуми, борците не можат да симнат доволно килограми за полусредна категорија. Подоцна Дана Вајт ја потврди информацијата и откри дека доаѓа по инсистирање на Дијаз.

Борбата останува во 5 рунди, иако не е голем настан и не е за титула. Ова е вторпат во историјата на УФЦ, на првиот да се претстави помладиот брат Нејт Дијаз наспроти Леон Едвардс.

Ник Дијаз се враќа во октагонот по речиси 6-годишна пауза (неговата последна борба беше УФЦ 183 во 2015 година), а 39-годишниот поранешен шампион во полусредна категорија Лоулер е во серија од четири порази.

Првиот меч меѓу Ник Дијаз и Роби Луолер, кој се одржа во 2004 година на УФЦ 47, повторно беше во средна категорија. Дијаз победи со нокаут во втората рунда.