Познат борач ќе лежи во затвор за убиство

170

Еден од најуспешните и најпопуларни спортисти во Индија, Сушил Кумар конечно е уапсен и моментално го чека судење за убиството на неговиот колега Сагар Данкар. Кумар е обвинет дека предводел група мажи кои го киднапирале Данкар и го претепале до смрт во комплексот на стадионот Чатрасал во Делхи минатиот мај.

Различни извори тврдат дека Кумар бил лут на Данкар поради повеќе причини, вклучувајќи неплатена кирија за стан во сопственост на Кумар, љубовен триаголник и обиди за ловокрадство. Кумар се криел од полицијата која го барала 18 дена. Се вели дека Кумар имал врски со некои од најстрашните фигури на организираниот криминал во Делхи.

Оваа Кумарска сага е една од многуте што ја демонстрираат непријатната блискост помеѓу борењето и криминалот во северна Индија. Сведок го обвини Кумар дека пукал со пиштол во глутница кучиња што лаеле, а потоа им се заканил на голем број спортисти кои биле на местото на настанот. Полицијата вели дека лекцијата на Кумар за Данкар вклучувала тепање со стапови. Видеото од кобниот напад го поседува полицијата.

Пред неговиот јавен пад, Кумар беше признат како еден од најголемите борачи во неговата земја. Тој освои бронзен медал на Олимписките игри во Пекинг 2008 година и сребрен медал на Олимписките игри во Лондон 2012 година. Сушил го освои златото на Светското првенство во 2010 година во Москва. Има и три златни медали од Игрите на британската заедница (2010, 2014, 2018).