Поветкин-Вајт 2 ќе се одржи во март

224

Реваншот меѓу поранешниот светски шампион во тешка категорија Александар Поветкин и Дилиен Вајт ќе се одржи пред почетокот на март.

Ова го изјави победникот на првата средба летово. Првично, двајцата требаше повторно да се соочат во 2020 година, но ветеранот Поветкин беше позитивен на коронавирус и дури мораше да биде хоспитализиран.

Првично, имаше гласини дека борбата ќе биде поместена кон крајот на јануари, но штабот на Поветкин стравуваше дека 40-годишниот боксер нема да може да се подготви.

Самиот Поветкин неодамна за ТАСС потврди дека веќе започнал тренинг камп за неговиот претстоен меч.

„Во моментов сè е во ред“, рече тој.

„Прво започнав со кросови наутро и веќе неколку дена сме во теретана и работиме на рацете. Досега сè се одвива според планот “, додаде Русинот, кој го нокаутира Вајт во август.

Евентуална нова победа на Британецот ќе го направи Поветкин задолжителен предизвикувач за тронот на Тајсон Фјури.