Поветкин и Вајт ќе се борат во Гибралтар

89

Реваншот меѓу Александар Поветкин и Дилиен Вајт ќе се одржи во Гибралтар. Промоторот Еди Херн ја објави егзотичната дестинација за судирот на 27 март.

„Понекогаш треба да размислите надвор од вашата зона на удобност. Подгответе се за луд настан“, истакна Херн на социјалните мрежи.

Тие требаше да се борат на 6 март, но ограничувањата поради Ковид-19 во Велика Британија го уништија мечот.

Боксерскиот настан Поветкин – Белиот 2 е насловен „Танеж на карпа“.

На првата средба, Дилиен двапати го праќаше Русинот на подот, но беше изненаден од величествениот аперкат во петата рунда. Саша признава дека ова е веројатно најдобриот удар во неговата кариера.

На крајот, нов пораз тотално ќе ги спласне шампионските амбиции на Вајт. Победникот на мечот треба да се сретне со Ентони Џошуа ако боксерот број 1 во светот ја исполни задолжителна одбрана.