Пориер: Конор излажа за донацијата!

160

Светот на УФЦ е пред нова, помалку неочекувана војна. Сметани за добри пријатели и меѓусебно почитувани борци, Дастин Пориер (27-6) и Конор Мек Грегор (22-5) се чини дека и свртеа грб на позитивните ставови и љубезни зборови. Во претстојната трета битка меѓу нив на 10 јули во Лас Вегас, се чини дека ќе бидеме сведоци на многу пожестоки страсти и размена на остри забелешки.

Причината за ова дојде од изјавата на „Дијамантот“ во правец кон Мек Грегор. Американецот објави дека „Ноториус“ никогаш не го одржал зборот и не префрлил 500 илјади долари на неговата „Фондација за добра борба“. Ирецот го даде тоа ветување пред нивната втора битка во јануари оваа година, во која победи Пориер во втората рунда.

„Многу забавно ветување“, напиша Дастин за тврдењето на Мек Грегор дека ќе го нокаутира во четвртата рунда со удар во главата. „@TheNotoriousMMA исто така вети дека ќе донира во мојата фондација, но заедно со вашиот тим престанавте да одговарате на нашите пораки по мечот во јануари. Ќе се видиме наскоро. На 10 јули ќе платите сè. Потоа му се заблагодаривме, бидејќи во текот на неделата во текот на средбата тимот му рече дека ќе ги префрли парите, но во последните два месеци исчезнаа. Оттогаш ги баравме трипати, но без резултат. Одиме напред. Нашата следна цел ќе ја објавиме наскоро и таа ќе биде голема“, информира Пориер.

Сепак, Мек Грегор не му остана должен на Дијамантот. Ирецот рече дека никој не го информирал што ќе се прави со парите и тоа е причината зошто тие не биле префрлени. „Тоа е донација, а не долг. Чекавме да ни кажат што планираат да направат со оваа сума, но тие никогаш не испратија објаснување. Јас секогаш инсистирам да знам што се случува со моите донации. Секој денар мора да има одредена цел. За жал, со многу од овие темели, парите едноставно исчезнуваат“, рече Конор.

Последниот одговор стигна повторно од Пориер: „100 проценти не зборуваме за долг. Мек Грегор – предложивте, прифативме и како што реков, вашиот тим никогаш не одговори на нашите писма за тоа на што би ги потрошиле парите. На 10 јули повторно ќе го почувствувате поразот, тоа е тоа“!

Дали станува збор за вистинска размена на закани или станува збор за загревање на битката со цел да се зголеми интересот, останува да видиме. Во секој случај, темелите за нова сериозна расправија во УФЦ, во која е вмешан Конор Мек Грегор, веќе се поставени.