Поради коронавирусот пропадна борба на УФЦ Фајт најт 186

122

Средбата во тешка категорија меѓу Алонсо Менфилд и Вилијам Најт нема да се одржи. Причината е што на Менфилд му е дијагностицирана инфекција со коронавирус.

Најверојатно, УФЦ нема да бара замена, бидејќи настанот УФЦ Фајт најт 186 ќе се одржи викендов и многу е тешко да се најде противник на Најт.

Мечот најверојатно ќе биде одложен за подоцнежен период.

Менфилд има биланс од 9 победи и 2 порази во ММА. Тој ги доби сите свои борби пред последниот удар во гонгот (8 со нокаут и 1 по принуда). 33-годишниот американски борец дебитираше во УФЦ во јануари 2019 година, забележувајќи победа со технички нокаут над Винисиус Мореира. На УФЦ на ЕСПН 3 на крајот на јуни 2019 година Менфилд беше уште понаметлив, нокаутирајќи го Пол Крег за 3 минути и 19 секунди. 2020 година не беше успешна година за него бидејќи во неговиот прв судир Менфилд загуби со одлука од Девин Кларк на УФЦ 250 настанот на почетокот на јуни, а во август го претрпе и вториот последователен пораз – нокаут во втората рунда против Овинс Сент Про.

Вилијам Најт има скор од 9 победи и 1 пораз во ММА. Заврши 8 борби пред официјалниот крај (сите по нокаут).