По долго време Белатор се враќа во Флорида

96

Американскиот ММА синџир Белатор се враќа во Флорида. За прв пат по осум години водечката борбена организација ќе го одржи својот настан во „Сончевата држава“. Ова ќе се одржи на 12 ноември со гала Белатор ММА 271, а борбите ќе бидат во хотелот „Hard Rock Hotel & Casino“ во Холивуд.

Во главната борба ќе се соочат големата ѕвезда на женскиот ММА спорт Крис Киборг (24-2-1), која ќе ја заложи светска титула против Шинијад Каванаг (7-4).

Ова ќе биде трета одбрана на појасот во перо категорија за 36-годишната Американка со бразилско потекло. Киборг е во серија од четири последователни победи. Таа ја освои титулата на Белатор во почетокот на 2020 година, а нејзината прва одбрана беше во мај со нокаут во петтата рунда (4:51) против Лесли Смит. Таа во кариерата освои титули и на УФЦ, Инвикта и Страјкфорс, што го запиша своето име во историјата на ММА како на Гранд при шампион или победник во четири организации.

Ирката Шина Кавана од популарното училиште СБГ го зазема петтото место во рангирањето за перо категорија, постигнувајќи две победи по ред. Поранешната аматерска боксерска шампионка е позната како многу добар нокаутер.