Патрицио Фреир ја ослободи титулата на Белатор во лесна категорија

94

Лесната категорија во Белатор ќе има нов шампион по близу две години. Ова го изјави претседателот на организацијата Скот Кокер, кој рече дека поранешниот шампион Патрицио Фреир го ослободил појасот на 70 килограми.

Последен пат титулата беше заложена во мај 2019 година, кога Бразилецот го победи Мајкл Чендлер.

Интересно е што постои шанса појасот сепак да остане во сопственост на семејството Фреир. Постариот брат на Патрицио, Патрик Фреир, ќе се бори за титулата против Питер Кели.

Средбата е закажана за настанот на Белатор 270, кој ќе се одржи на 5 ноември во Даблин, Ирска.

„Честа и семејството се најважни“, рече Патрицио за својата одлука.

„Кога ја освоив титулата во лесна категорија, мојата цел беше само да се реванширам. Но, откако го загубив појасот во перо категорија, имам само една мисија – да пак почнам и да му се реванширам ​​на Еј -Џеј Меки.

„Време е лесната дивизија да оди напред, а Патрик да се обиде да го освои појасот“, рече помладиот од двајцата браќа.