Пакијао им објави војна на азиските престапници

128

Легендата на боксот, Мани Пакијао, ги предизвика Азијците кои малтретираат физички и психички без одбрана. Филипинската ѕвезда и член на Сенатот во својата татковина го стори тоа користејќи ги социјалните мрежи. На Фејсбук, Инстаграм и Твитер им се обрати на насилниците на четири јазици – англиски, филипински, корејски и кинески, повикувајќи ги да „престанат да ги напаѓаат Азијците кои не можат да се бранат“. „Наместо тоа, борете се против мене. Нашата крв е со иста боја! Стоп за дискриминацијата. „Мир и љубов за сите“, повика Пакман.

„Њујорк пост“ објави дека 12-кратниот светски шампион објавил фотографии од брутален напад врз 65-годишна жена од филипинско-американско потекло. Тоа го извршил човек осуден за убиство, наречен Брендан Елиот. Предметните фотографии беа брзо дистрибуирани и станаа причина за иницијативата # СтопАзиска омраза.

42-годишниот Пакијао во моментов се подготвува за својот 72-ри меч во професионалниот ринг (62 победи, 7 порази и 2 нерешени средби). Тој е во напредни разговори за борба со шампионот на ВБО во полусредна категорија, Теренс Крафорд (37-0), а се очекува да се сретнат во јуни.