Нгану го откажал реваншот со Дерик Луис, го чека Џон Џонс

97

Се чини дека наскоро тешко дека ќе го видиме најочекуваниот ММА судир во тешка категорија.

Ова е извесно од голем број извештаи од САД, кои тврдат дека УФЦ веќе му понудил на Френсис Нгану меч со Дерик Луис.

Новинарот на ЕСПН, Ариел Хелвани изјави дека организацијата му понудила на новиот шампион во тешка категорија да ја брани титулата против Црниот ѕвер во текот на летото.

34-годишниот Французин со камерунско потекло ја одбил понудата, затоа што предложениот датум (12.06.) бил прерано по мечот со Стипе Миочиќ. Другата можна причина за одбивањето е желбата на Нгану да се сретне со Џон Џонс.

Сепак, ова може да не се случи во догледна иднина. А причината, се разбира, е строго финансиска. Поранешниот хегемон во полутешка категорија сака сериозно да се обезбеди за да се пресмета со Нгану.

Џонс и Дана Вајт имаат големи разлики околу тоа колку треба да добие „Коски“. Спортистот цели кон плаќање на цифра од неколку нули, но претседателот на организацијата сè уште не е склон да го направи тоа.

Според Хелвани, УФЦ нема намера да клекне пред Џонс и најверојатно следниот потег на Вајт и „ко“ е да го поместат меѓу Нгану и Луис за доцна есен.