Непоразен боксер сака борба со Дилиен Вајт

83

Џермејн Френклин, кој нема пораз во професионалниот ринг, сака да се сретне со Дилиен Вајт во следната борба. Американецот изјави дека заканите и целото однесување на „Крадецот на трупови“ пред понатамошен судир со одреден противник не го плашат на којбило начин.

„Оваа глупост со закани не дејствува на луѓе како мене. Постојано доживувам и се вклучувам во такви сложени ситуации засекогаш, така што запознавањето силеџија не е ништо ново за мене.

Секој силеџија е нормална личност. Може да се обидете да ме заплаши, дури и да ме малтретира или да проба такво нешто, но тоа нема да помогне, нема да постигне ништо. Нема да ми влезеш во главата или да се чувствувам поразлично поради тебе. „Можеби ќе ме натера да посакам уште посилно да се борам против вас, но нема да ви помогне на којбило начин“, изјави Френклин за „Скај спорт“.

Интересно, промотор на Френклин е Дмитри Салита, кој исто така го претставува Ото Валин. Неодамна тој дури изјави дека и Валин сака да биде следниот противник на Дилиен Вајт.

Џермејн Френклин нема професионален меч од 5 октомври 2019 година, кога го победи Павел Сур со едногласна одлука на боксерската гала вечер што се одржа во Флинт, САД.

Неговиот биланс е 20 победи (13 со нокаут) од 20 меча.

Дилиен Вајт, пак, го надополни поразот од првиот судир со Александар Поветкин. Потсетуваме дека „Крадецот на трупови“ го нокаутира рускиот боксер во четвртата рунда во Гибралтар на 27 март. Вајт е рангиран на 4-то место на рангирањето на авторитетната страница – boxrec.com во тешка категорија.

Британецот има скор од 28 победи (19 со нокаут) и 2 порази (од Ентони Џошуа и Александар Поветкин) во професионалната боксерска кариера.