Нејт Дијаз има уште една во борба во УФЦ

108

Дејна Вајт откри дека на Нејт Дијаз му останала само уште една борба од договорот со УФЦ. 36-годишната ѕвезда е во серија од два последователни пораз. Во јуни Нејт се соочи со Леон Едвардс и убедливо загуби. Во последните секунди од нивната битка од 5 рунди, Нејт сериозно го стресе Леон.

За жал, Дијаз почна да се лигави и наместо да нокаутира да покажува со прстот кон Едвардс. Нејт беше блиску до еден од најголемите пресврти во историјата на ММА. Средбата стигна до одлука на судиите и Дијаз загуби.

Пред тој пораз Нејт загуби со технички нокаут од Хорхе Масвидал. Така, Дијаз победи само на една од последните четири борби во УФЦ. Тој неодамна го предизвика Тони Фергусон, но Вајт рече дека Ел Кукуј не е меѓу имињата на Дијаз.

„Да, Нејт Дијаз има уште една борба од договорот со УФЦ. Работиме на борба за него. Тони Фергусон не е меѓу ривалите за кои се дискутираше. Моментално работиме на битка за Нејт. Има само еден меч во УФЦ“, рече Вајт за американските медиуми.