Мировски и Ристовски обезбедија бронзи на Европското првенство во кик бокс

717

Силивио Мировски славеше против Страхиња Савиќ од Србија со 3-0, a Горјан Ристовски над Милош Богуцки од Полска со 2-1 на Европското првенство за постари кадети и јуниори во Будва, Црна Гора, и се пласира во поуфиналето, а со тоа обезбедија бронзени медали.

Утре продложуваат натпреварите и очекуваме уште радосни вести од нашите кикбоксери.

На ЕП ќе настапат 1163 кикбоксери со 1466 натпреварувачки влезови од 39 држави.

Резултати – ЕП кик бокс-Будва, Црна Гора:

Кик лајт – постари кадети

-47 кг Исмаел Туркер – Роман Николаш (Унгарија)/ Решут Ксавиер (Полска) ¼ финале

Лоу кик – јуниори

-48 кг Олгица Орешкова – Кристина Иудина (Русија) ½ финале

К-1 – јуниори

-57 кг Силивио Мировски – Страхиња Савиќ (Србија) 3-0

-71 кг Горјан Ристовски – Милош Богуцки (Полска) 2-1

-65 кг Миа Тодорова – Донета Менџики (Косово) ½ финале