Миочиќ: Нгану нема да биде шампион додека сум во ММА

216

Стипе Миочиќ не е подготвен да се раздели од титулата. 38-годишниот шампион влегува во кафезот викендов за да го одбрани тронот во тешка категорија. Во главната борба на УФЦ 260 во Лас Вегас ќе го видиме по втор пат против Френсис Нгану.

Пред три години, Стипе ја задржа титулата и по пет рунди доминација со одлука го совлада Нагану. Френсис не беше подготвен да се бори против шампионот и тврдеше дека го потценил.

Помина долго време и сега Нгану повторно е во серија брутални нокаути и обложувалниците се со него. Сепак, Миочиќ не е загрижен за ова и верува дека научил нови техники.

Нивната битка ќе биде исклучително интересна, а Стипе верува дека повторно ќе победи. Во интервју за ЕСПН шампионот го рече:

„Генерално, јас сум поефикасен. Научив повеќе за моето тело. Сега сум посилен. Полесна сум, но сум посилен, побрз. Мојата издржливост е на исто ниво. Велат дека не можеш старо куче да го научиш да брои, но се чувствувам како да научив многу. Секој ден станувам подобар благодарение на моите тренери.

Нгану исто така се подобрува. Тој сè уште е млад, гладен и сака нешто што јас го имам. За жал, јас сум шампион и не се предавам. Френсис нема да биде шампион додека не завршам со ММА“.