Миочиќ: Ќе биде страшна борба! Ќе победам!

96

Актуелниот шампион во тешка категорија на УФЦ, Стипе Миочиќ, ја коментираше трилогијата со Даниел Кормиер, што треба да заврши на 16 август на УФЦ 252.

View this post on Instagram

The eagle has landed. #SM #ufc252

A post shared by Stipe Miocic (@stipemiocic) on

Миочиќ верува дека ќе победи на мечот против ДК затоа што е уверен во својата супериорност:

https://www.instagram.com/p/CDvOywUDgOm/?utm_source=ig_embed

„Ќе биде голема борба! И јас, како Кормиер, ги отстранив сите слабости по последниот меч и напорно работев на моите грешки. Сега излеговме со сосема различни планови за борба. Да видиме кој од нас ќе победи, но, секако, дека сум сигурен дека ќе успеам“, рече шампионот.

Стипе не се срами од фактот дека ќе има трета средба со Кормиер во помал октагон, што му дава предност на Даниел.

„Да, од една страна, мал кафез ќе му даде предност, затоа што тој е борач. Но запомнете, се бориме според правилата на ММА, а не според правилата на борењето. Секој меч започнува во исправена позиција.

Што се однесува до недостатокот на гледачи на турнирот, малку е збунувачко. Од друга страна, би било добро да се слушнат упатствата од мојот агол, така што тоа е плус“, рече Миочиќ.