Мендез ќе го поддржи Хабиб, ако реши да се пензионира

63

Хавиер Мендез ќе го поддржи неговиот борец Хабиб Нурмагомедов, ако одлучи да се пензионира од ММА.

Пред точно една недела, таткото на Хабиб, Абдулманап, почина по долгата битка со коронавирусот и срцевите проблеми. Сè изгледаше позитивно во неговото закрепнување, но во последните денови Абдулманап имаше два удари и почина како резултат на нив.

Легендарниот тренер замина на 57-годишна возраст и не е јасно во каков чекор ќе преземе Хабиб, кој е неспорен шампион во лесна категорија. Многумина веруваат дека „Орелот“ ќе се повлече од ММА, а Мендез е подготвен да го поддржи во секоја одлука што ќе донесе непоразениот борец:

„Хабиб секогаш велел дека ќе го направи она што го сакал татко му. Нурмагомедов рече дека одлуката за должината на кариерата ќе ја донесе Абдулманап. Хабиб направи се што одобри татко му. Не сакам да шпекулирам за неговите планови, затоа што не знам што мисли. Нему му е потребна поддршка и ќе го поддржам, каква и да донесе одлука.

Јас сум со него ако сака да се бори. Ќе бидам со него ако реши да се пензионира од ММА. Ќе го поддржам, ако мислам дека насоката е исправна. Не сум разговарал со него и не сакам да шпекулирам. Знам дека ќе го продолжи наследството на неговиот татко и ќе стане одличен тренер. Тој веќе прави такви работи и во последниве години им помагаше на младите борци.

Абдулманап има изградено многу добри борци кои доаѓаат и за мене е чест што сум дел од тоа. Бев многу среќен кога бевме заедно во Абу Даби. Татко му заслужуваше да биде во центарот на вниманието. Тој тренираше армија на борци и зад себе остави наследство. Абдулманап е икона“, рече Мендез.

https://www.instagram.com/p/CCWvGhyB5cQ/?utm_source=ig_embed