Мек Грегор прифаќа борба со легендата Андерсон Силва (ФОТО)

101

Легендарниот Андерсон Силва е најстариот УФЦ борец со 45 години. Иако во последните осум борби има шест порази, поранешниот шампион во средна категорија не планира да се пензионира и бара нов противник.

Како потенцијален следен ривал се шпекулира името на Конор Мекгрегор, Ирецот кој неодамна објави дека Андерсон Силва е најдобриот борец во историјата.

Силва брзо реагираше со цел да се обиде да иницира голема борба во категоријата до 80 килограми.

„Имам голема почит кон одличен спортист каков што е Конор и мислам дека нашата борба би била во историјата на овој спорт. Ниту еден од нас нема повеќе што да докаже. Мислам дека УФЦ фановите и фановите на спортот воопшто сакаат да го гледаат тој спектакл. Би бил тоа фантастичен тест на моите вештини против него“, рече Силва.

Веднаш дојде и краток коментар од Мекгрегор кој го прифаќа предизвикот.

„Прифаќам, напиша 31-годишниот ирски борец на неговиот Твитер профил.

View this post on Instagram

SUPER 👊🏾FIGHT 176.37LBS Tenho uma imensa admiração pelo grande atleta Conor e acredito que um super fight seria algo histórico para o esporte, nem um de nós precisa provar mais nada a ninguém; acredito que os fãs do ufc e do esporte gostariam de ver este grande espetáculo marcial, testar minhas habilidades marciais com ele seria fantástico!! I have immense admiration for the great athlete that Conor is and I believe that a super fight would go down in the history of the sport, neither of us need to prove anything to anyone; I believe that fans of the UFC and of this sport would like to watch this great martial arts spectacle, it would be fantastic to test my martial arts skills against him!!

A post shared by Anderson "The Spider" Silva (@spiderandersonsilva) on