Мек Грегор пак се пофали дека е број 1 по заработувачка, пред Меси, Ронладо и Нејмар

274

Ѕвездата на УФЦ Конор Мек Грегор уште еднаш се истакна со своите милиони. „Озлогласениот“ е најплатениот спортист за 2021 година. Заработи 180 милиони долари. Така ги остава зад себе Лионел Меси, Роналдо, Федерер, Нејмар и многу други.

Годината беше многу тешка за поранешниот шампион во две различни категории. На почетокот на годината загуби за прв пат со нокаут во ММА. Конор беше нокаутиран од Дастин Пориер во втората рунда и доби итен реванш.

Неколку месеци подоцна Пориер повторно доминираше и го победи со технички нокаут. Мек Грегор ја скрши ногата на крајот од првата рунда и така избегна уште една понижувачки пораз.

До денес, Конор се опоравува многу брзо и се подготвува за голем камбек следната година. Можеби не победува во борби, но сепак заработува и е горд на тоа.

„Средна категорија е добра за мене. Погледнете во каква форма сум на вага во 2020 година. Се прашувам како би изгледал со 81 килограм. Јас сум број 1 во последните 12 месеци со 180 милиони долари. Мек е лав“, напиша Мек Грегор на социјалните мрежи.

.