Мечот Мек Грегор-Масвидал би можел да биде најголем во историјата, смета Вајт

54

Претседателот на УФЦ, Дана Вајт беше категоричен против борба меѓу Конор Мек Грегор и Хорхе Масвидал, но очигледно се предомисли. За неколку часа, Масвидал би можел да стане шампион во лесна категорија, но треба да го победи Камару Усман во главната борба на УФЦ 251. До денес, Конор Мек Грегор е во пензија, но тоа може да се промени многу брзо.

„Озлогласениот“ беше подготвен да се бори против Масвидал оваа година, но Дана не дозволи. Ако Хорхе стане шампион, тогаш Мек Грегор скоро сигурно ќе бара титула и во трета категорија.

Вајт смета дека таквата битка има потенцијал да стане најголема во историјата.

Да, борбата меѓу Конор Мек Грегор и Хорхе Масвидал би можела да биде најголема во историјата на УФЦ. Не знам дали ќе направам таква борба. Ајде да видиме што се случи утре. Немам трпение да помине настанот кој се одржува утре. Вие кои многу години го покривате овој спорт, знаете колку е тешко да го раководиш“, изјави Вајт.