Македонија со шестмина репрезентативци на ЕП во таеквондо оди на медали (ФОТО)

288

На Европското таеквондо првенство за сениори Македонија настапува со шест репрезентативци.

По водство на претседателот на Македонската таеквондо федерација (МТФ) и селектор д-р Борче Костовски боите на Македонија ќе ги бранат:

Дејан Георгиевски +87кг
Филип Додевски -87кг
Филип Стаменов -80кг
Анамарија Георгиевска -67кг
Милијана Релјиќ -62кг
Марко Аврамовски -58кг

Досега на ЕП-а за сениори македонските репрезентативци освоија три медали – Дејан Георгиевско златен и сребрен и Петра Матијашевиќ бронзен.

На Европското учествуваат речиси сите држави од Европа, конкуренцијата е пеколна, затоа што во конкуренција за медали се олимписки, светски, европски шампиони и медалисти.

„Во оваа битка со кремот на олимписко таеквондо одиме на медали“, кратко порачуваат од нашиот табор, во очекување да пристигне и Мила!