Мајкл Чендлер: Пориер и јас заслуживме меч за титулата

184

Поранешниот шампион во лесна категорија на Белатор, Мајкл Чендлер,се гледа во борбата за титулата на УФЦ.

Американецот дебитираше во организацијата со нокаут во првата рунда против Ден Хукер и крена голема врева околу него. Тоа беше коглавниот настан на УФЦ 257, а во главниот меч на  вечерта, Дастин Пориер го заспа Конор Мек Грегор, повторно во лесна категорија.

„Ова е несомнено битката што ме интересира (р. Со Пори)“, призна Чендлер на шоуто „Џим Рим шоу“.

„Да бидам искрен, се надевав дека мојот прв меч во УФЦ е против Дастин. Мислам дека мојот стил е совршен за дуел со него. Голема почит кон Пориер – кон човекот во октагонот и неговото однесување надвор од него “.

„Го гледав како го нокаутира Мек Грегор во близина на кафезот.

После нашите две борби заслуживме меч за титулата. Хабиб Нурмагомедов е најголемиот во историјата, но сите знаеме дека се пензионира. Дозволете му да го направи. Оставете го појасот испразнет и јас и Пориер да одлучуваме кој ќе биде следниот УФЦ шампион во лесна категорија. Се надевам дека оваа борба ќе се случи“, заклучи Чендлер.

Лесната категорија собира огромен квалитет и сè уште има загатка за решавање пред Дана Вајт.