Мајкл Чендлер: Нема да бидам како Аскрен во УФЦ

106

Поранешниот шампион во лесна категорија на Белатор, Мајкл Чендлер верува дека тој нема да биде како Бен Аскрен со неговата кариера во УФЦ. Чендлер ќе дебитира викендов во Абу Даби и ќе се бори против Дан Хукер. Тие ќе се борат во поднаславната битка на УФЦ 257, што ќе се одржи на островот Јас. Мајкл доаѓа со многу добра борбена-карта, но сега ќе мора да се докаже на највисоко ниво во борбата.

Пред извесно време, Бен Аскрен влезе во УФЦ со многу силна прпорака, но на крајот не ја оправда довербата што му ја дадоа. Аскрен влезе во серија од два последователни порази и беше нокаутиран за пет секунди од Масвидал, што беше рекорд за најбрз нокаут во историјата на УФЦ.

На крајот, Бен се повлече од ММА, а сега е време да видиме што ќе направи Чендлер.

„Јас сум многу свесен за борбите на Бен Аскрен во УФЦ. Лаеше повеќе отколку што гризеше во својата УФЦ кариера. Мислам дека забележа 1 победа и 2 порази во организацијата. Мислам дека веќе убаво спие, затоа што успеа да вежба во УФЦ. Даде се од себе, но немаше среќа.

Допрва ќе видиме каква ќе биде приказната за Мајкл Чендлер во УФЦ. Верувам дека ќе се разликува од онаа на Бен Аскрен. Тоа не ме прави подобар или полош од него.

Тој е мој добар пријател и постар брат. Ќе видиме каква ќе биде мојата приказна. Многу луѓе ме споредуваат со него. Ќе видиме што ќе работам во УФЦ“, изјави Мајкл за тоа што очекува во организацијата.