Мајкл Чендлер: Ќе ги нокаутирам Пориер, Гејџи и Оливеира

129

Поранешниот шампион во лесна категорија на Белатор, Мајкл Чендлер верува дека ќе стане шампион во УФЦ. 34-годишниот Американец дебитираше во УФЦ кон крајот на минатиот месец во Абу Даби. Го нокаутира Ден Хукер во првата рунда и освои бонус.

Оваа победа го смести во топ 5 во лесна категорија, а Дана Вајт има големи планови за него. Постојат големи шанси Чендлер да се бори за титулата оваа година.

Мајкл е уверен во своите вештини и се закани дека ќе ги нокаутира најдобрите борци кои се претенденти за злато. Чендлер избувна за американските медиуми со следново:

„Ќе ги нокаутирам Дастин Пориер, Џастин Гејџи и Чарлс Оливеира. Ќе го нокаутирам секој од овие момци во првата или втората рунда.

Ќе ја освојам титулата во лесна категорија во мојата следна битка или по неа“.