Лук Кембел стави крај на кариерата на 33 години

76

Еден од големите херои на британскиот бокс – Лук Кембел ја заврши кариерата на само 33 години. Британецот кој го освои олимпиското злато во Лондон 2012 година и стигна до меч за светски титули во лесна категорија одлучи да не продолжи во професионалниот ринг. Тој објави дека става крај по 20 победи и 4 порази.

„Откако размислував долго време, решив дека сега е вистинското време да се повлечам од боксот. Од моментот кога влегов во салата во Хал, мојот сон беше да освојам олимписко злато. Тоа го направив пред моето семејство и пријателите во Лондон, веќе постигнав се“, рече Кемпбел.

Тој додаде дека неговиот премин во професионалниот бокс бил само бонус, а не одредена цел.

„Кога го направив тоа, не очекував дека ќе стигнам толку далеку. Но, тука имав две борби за светските титули и собрав толку многу позитивни спомени што никогаш нема да ги заборавам. Ќе одев на Вембли, го обиколив светот. Ова е големо искуство за мене“, рече Британецот.

Несомнено, најнезаборавниот момент во кариерата на Кембел беше мечот за светските појаси на ВБЦ, ВБА и ВБО во лесна категорија со Васил Ломаченко. Украинецот победи по 12 спектакуларни рунди, испраќајќи го својот противник на паркетот во 11 –тата рунда. Сепак, Лук најде сила да ја заврши битката.