Луис Пења отпуштен од УФЦ по најновото насилство

115

УФЦ борецот од лесна категорија Луис Пења ќе мора да бара нова работа по раскинувањето на договорот со УФЦ.

28-годишниот Италијанец оваа недела повторно влезе во криминалните хроники откако беше уапсен за семејно насилство врз неговата девојка. Инцидентот се случи само неколку месеци по неговото апсење во јуни, кога Пења беше изведена пред лицето на правдата од полицијата за кражба и насилство врз неговата сопруга.

Според полицискиот извештај од 9 октомври, Пења постојано ја удирал девојката со стисната тупаница, а откако таа паднала на земја, Луис продолжил со малтретирањето. Тој нападнал и друга жена која била сведок на инцидентот, која се обидела да го спречи насилството.

Пења потпиша договор со компанијата во 2018 година, забележувајќи 5 победи и три порази. Во јуни 2020 година марихуана беше откриена на неговиот допинг тест, што му донесе шестмесечна казна.