Лопез задал два пати повеќе силни удари од Ломаченко

49

Васили Ломаченко доби тешка лекција по бокс од прогнозираниот аутсајдер Теофимо Лопез.

Латиноамериканската машина имаше примерна битка со славниот ривал и вкупно освои четири светски титули.

Официјалната статистика обезбедена од КомпјуБокс покажува импресивна предност во зададените удари за Теофимо. Досега никој не успеа да постигне 148 силни удари против Украинецот. Во просек 14,9 по рунда.

Лома запиша 78 на својата сметка, што е скоро двојно помалку.

Американецот ја доби една од најголемите битки во 2020 година со едногласна одлука – 116-112, 119-109 и 117-111.

Во една од картичкте на судиите, тој освои 11 од сите 12 рунди.

Гордоста на Бруклин ја запечати победата во последните 12 рунди со тоа што му зададе многу тежок удар во телото на Украинецот со десната рака.