Легендарен индиски борач уби млад шампион, бидејќи не го почитувал

295

Сагар Рана, 23-годишен јуниорски шампион во борење, минатата недела е претепан до смрт со хокеарски стаповиј и бејзбол палки од група мажи на стадионот Чатрасал во северозападен Делхи. Полицијата соопшти дека напаѓачите ги водел 37-годишниот Сушил Кумар, освојувач на олимписки сребрен медал и еден од најпознатите спортисти во Индија.

Властите веруваат дека Кумар го убил Рана затоа што Рана „јавно го навредувала“ и „не го почитувал“. Односите меѓу Кумар и Рана се затегнати откако Рана не платил закупнина за имот во сопственост на Кумар. Изворите велат дека Кумар го замолил Рана да го ослободи имотот, а Рана првично одбил, но на крај заминал.

Двајца пријатели на Рана се повредени во нападот, што според нив се случил затоа што Кумар сакал да му одржи лекција на Рана. Полицијата ги претресе Делхи, Утаракханд и Харијана за да го пронајде Кумар, но досега не успеа да го лоцира. Рана, кој почина од повреди на главата, беше јуниорски национален шампион во борење до (-97 кг) и беше поканета да се приклучи на репрезентацијата на Индија.

Кумар е најистакнат борач во историјата на Индија и единствениот индиски спортист што некогаш освоил друг олимписки медал во индивидуален спорт. Тој освои бронзен медал во борење (-66 кг) на Олимписките игри во Пекинг 2008 година и сребрен медал на Олимписките игри во Лондон во 2012 година.

Кумар исто така освои злато на Светското првенство во 2010 година и злато на игрите на Британската заедница во 2010, 2014 и 2018 година. Добитник е на наградата Раџив Ганди Кел Ратна, највисока спортска чест во Индија.