Крис Вајдман се предомисли, го предизвика Чимаев

57

Поранешниот шампион во средна категорија Крис Вајдман е подготвен да се бори против Хамзат Чимаев. Последните денови, Чимаев не престана да зборува дека Вајдман одбил да се бори со него, што очигледно го испровоцирало Американецот.

Вајдман (36) на социјалните мрежи изјави дека на непоразениот Чеченец му треба лекција за смирување и е подготвена да му ја одржи во јануари 2021 година во средна категорија.

Вајдман е далеку од неговите најдобри години. Тој има учинок 15-5 во ММА и во август оваа година ја прекина серијата од два последователни порази. Со одлука на судиите го победи Омари Ахмедов, но со ништо не воодушеви во борбата. Крис победи во само две од последните  седум борби во УФЦ и неговите пет порази беа со нокаут.

View this post on Instagram

Can Weidman humble Chimaev?

A post shared by Death Clutch MMA (@deathclutchmma) on

Чимаев има скор 9-0 во ММА и ги завршува сите свои битки. Тој победи во три борби за 66 дена на УФЦ и се запиша во историјата. Минатиот месец, Хамзат го нокаутира Џералд Мершарт за 17 секунди со 1 удар. Победа над Вајдман дефинитивно ќе го зацврсти Чимаев на врвот на листата, но тешко дека ќе чека три месеци за борба.