Ковингтон: Усман се надева дека вонземјани ќе ја уништата нашата борба

97

Шампионот во тешка категорија на УФЦ, Колби Ковингтон, кој е именуван за следен предизвикувач за појасот на организацијата, објасни зошто борбата за титулата против Камару Усман сè уште не е официјална.

„Сите во моментов го чекаме Усман. Тој побегна веднаш штом го победи слабиот Масвидал. Сега телефонот му е исклучен и не одговара на повиците од УФЦ. Не сака да потпише договор. Веројатно се надеваше на инвазија на вонземјани за да избегне реванш, но раководството на организацијата ме увери дека оваа битка ќе се одржи “, рече Ковингтон.

„Сега се крие во својата таканаречена „родна Африка “. Сите знаеме дека е роден во Далас и отиде на колеџ во Небраска. Затоа, престани да се криеш во Африка, каде што сега си за прв пат во животот, врати се во Америка и да го прекинеме ова прашање. Победив три рунди во оваа битка и ќе те победам ако Марк Годард не ти го спасеше бескорисниот живот“, додаде Ковингтон.

Во декември 2019 година, Колби Ковингтон направи неуспешен обид да му ја одземе титулата на Камару Усман, откако загуби со технички нокаут во петтата рунда.

Усман оттогаш направи уште три успешни одбрамбени титули – двапати против Хорхе Масвидал и еднаш против Жилберт Барнс. Ковингтон се врати на патот кон победите по победата над поранешниот шампион во категоријата, Тајрон Вудли.