Кормиер: Џон Џонс нема да нокаутира никого во тешка категорија

154

Вербалната војна меѓу Даниел Кормиер и Џон Џонс продолжува, иако еден од нив веќе не се натпреварува.

Двајцата се бореа два пати во октагонот и еднаш надвор од него. На секоја нивна средба имаше многу напнатост и полемики.

Последната полемика е од Кормиер околу Џонс, кој очекува деби во тешка категорија.

„Џон Џонс нема да нокаутира никого во тешка категорија“, рече Кормиер. „Тој не погодува доволно силно. Не може да ги нокаутира овие големи момци, не може да нокаутира борец во тешка категорија”.

Овој коментар брзо го привлече вниманието на Џонс, кој реши да го потсети Кормиер на она што се случи кога двајцата се соочија на УФЦ 214 во 2017 година.

Тогаш Џонс го победи Кормиер со удар во главата и нокаут во третата рунда.

Кормиер, се разбира, одговори веднаш.

„Постои разлика помеѓу удар и удар. Ти сè уште се нем, како и секогаш, не ме изненадувај. Танцувај за мене. Секогаш можам да те натерам да се движиш. И, конечно, ако се сеќаваш, тој меч не брои, затоа што имаше проблем“.

„Проблем“ е што победата на Џонс беше поништена ,затоа што беше позитивен на допинг тестот на стероидот туринабол. Затоа „Коски“ остана без шампионска титула, но една година подоцна се врати и го победи Александар Густафсон со ТКО.