Кори Андерсон го нокаутира Јагшимурадов на Белатор 257 (ВИДЕО)

123

Американскиот борец во полутешка категорија на Белатор, Кори Андерсон победи со нокаут во третата рунда против туркменистанскиот дебитант Довлетјан Јагшимурадов. Средбата беше во главниот настан на Белатор 257.

Првата крунда борците ја поминаа во стоечка позиција, а Андерсон беше поактивен, но почетокот на крајот му припадна на Јагшимурадов, кој успеа да зададе силен удар, но во вратот на Андерсон.

Во следните две рунди, Андерсон почна постојано да го соборува противникот и ги поставуваше предусловите за победата. Во последната рунда направи уште една одбрана и успеа да заземе многу удобна позиција, од која почна да му задава удари на Јагшимурадов, додека судијата не ја запре борбата.

Андерсон се квалификува во полуфиналето на ГП, каде ќе се соочи со Рајан Бадер.