Карл Фрамптон објави пензионирање по поразот од Херинг (ВИДЕО)

85

Карл Фрaмптон објави дека ја завршува боксерската кариера. Го направи тоа веднаш по поразот од шампионот Џајмел Херинг за светската титула на ВБО во суперперо категорија.

34-годишниот Фрамптон се повлече со скор 28 победи и 3 порази, а откако се обиде да стане првиот Ирец со појаси во три различни категории.

Боксерот познат како „Чакал“ не влезе во рингот од август 2020 година, кога го победи Дарен Тренер и со тоа го обезбеди мечот за титулата.

Херинг имаше предност во однос во однос на Фрамптон и ја искористи во раните рунди, успевајќи да удри силно во втората и третата. Ирецот не очајуваше и имаше свој момент – Херинг се здоби со повреда на десното око во четвртата рунда, но и покрај обилното крварење, тоа не успеа да го одвлече вниманието од него. Напротив, следуваа два нокдауни – во петата рунда по лев директ, а во шестата Фрамптон го притисна Херинг до јажињата со низа удари од непосредна близина, но доби лев аперкат, што повоторно испрати на подот.

Чакалот стана, но 30 секунди подоцна, моќната левица на Американецот удри неколку тешки крошеа и му удри шлаканица во лицето на беспомошниот Карл, предизвикувајќи го неговиот агол да ја фрли крпата и судијата да го заврши мечот 80 секунди пред крајот на шестата рунда.

„Победи подобриот“, рече Фрамптон и продолжи со солзи во очите: „Длабоко сум вознемирен. Реков дека ќе се повлечам ако ја изгубам оваа битка и ќе го направам тоа. Мојата сопруга и децата дадоа толку многу жртви. Многу ми недостигаа. Само сакам да го посветам својот живот на моето семејство. Имав добри и лоши моменти со боксот, но последните неколку години беа најдобри во мојата кариера“.

Реакцијата на семејството на Ирецот не доцнеше. Неговата сопруга Кристин напиша на Твитер: „Одамна сакав да те повлечам“.

За Херинг ова беше 23-та победа, 11 од нив со нокаут.

https://twitter.com/XtineDorrian/status/1378462525004656642?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1378462525004656642%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fboec.bg%2Fboxing%2Fkarl-framptn-obyavi-pensioniraneto-si-sled-zaguba-ot-xering-video%2F

„Мојот последна средба не беше најдобра. Луѓето се сомневаа во мене. Ме викаа нешто, но дури и сега со пораз, не би се откажал“, рече Харинг.