Канело го советува Вајлдер: Движи се повеќе

305

Неколку дена по завршувањето на трилогијата помеѓу Тајсон Фјури и Дионтеј Вајлдер, страстите стивнуваат.

Дуелот што го направија сигурно засекогаш ќе остане запаметен, а годишната награда „Меч на годината“ се чини дека ги најде своите нови сопственици.

Еден од најдобрите боксери на нашето време – Сол Алварез-Канело, исто така, беше импресиониран од она што го виде во Лас Вегас и ја сподели својата реакција за мечот.

„Тоа беше неверојатен меч, голема битка“, рече Мексиканецот.

„И двајцата заслужуваат честитки. Тајсон Фјури е одличен боксер. Вајлдер … Вајлдер треба да работи на својата издржливост. Треба да се движи повеќе и да прави повеќе комбинации во неговиот арсенал.

Треба да ја помести главата, а не да престане да бара позиција. Многу е тешко да боксира на врвно ниво, кога немаш воздух и кога не знаеш како да се движиш.

Затоа победата отиде кај Фјури“, додаде светскиот шампион во 4 различни категории.