Канело ќе заработи 7 пати повеќе од Џо Сандерс, а мечот урива рекорди

375

Светскиот шампион во супер средна категорија ВБА и ВБЦ, Канело Алварез (55-1-2) ќе собере голема сума од 25 милиони фунти за неговата борба со победникот на ВБО-појасот Били Џо Сандерс (30-0). Тие ќе се сретнат рано наутро по Македонско време на стадионот Далас Каубојс во Акрингтон. Се очекува на трибините да има 70.000 гледачи, што ќе го направи мечот најгледан во затворено во историјата на боксот во САД.

Според прелиминарните прогнози, 30-годишниот Мексиканец ќе заработи многу повеќе од неговиот британски ривал. Во странство, се тврди дека Канело ќе собере 10,7 милиони фунти загарантирани пари според договорот. Уште 14 милиони ќе одат на неговата сметка по распределбата на процентите од продажбата на билети, како и од платените гледања. Споредбата со 31-годишниот непоразен Сандерс е прилично шокантна. Според договорот, Британецот треба да заработи 1,7 милиони фунти за да влезе во рингот. Тој ќе собере вкупно 3,5 милиони со додадени такси, што значи дека разликата помеѓу приходите на двајцата е неверојатна 7 пати во корист на Канело!

Наспроти позадината на овие суми, можеби не е случајно што Били Џо постојано повторува дека ова е меч на неговиот живот и сè што е во него може да се промени ако го добие. Од друга страна, Мексиканецот е далеку повоздржан во овој поглед, едноставно затоа што го знае својот статус и дека ова е уште еден предизвикувач кој ќе му застане на патот.

Боксерскиот спектакл ќе се одржи во „АТ анд Т“ Арената, домот на Далас Каубојс, а ова ќе биде најпосетен боксерски меч во историјата во САД, зашто досегашниот рекорд во затворен простор бил од 1978 година, кога Леон Спинкс пред 63.352 гледачи го победил легендарниот Мохамед Али во Њу Орлеанс.