И официјално Хабиб Нурмагомедов се збогува со ММА и со титулата

230

Сагата со иднината на Хабиб Нурмагомедов во ММА заврши. УФЦ денес објави дека непоразениот шампион од Дагестан е категоричен во својата одлука и официјално неговата кариера во кафезот е завршена. Дана Вајт и компанијата објавија неколку видеа на социјалните мрежи во кои му се заблагодаруваат за неговите 9 години под нивниот знак. Неговата организација му ја одзема титулата и ќе го тргне од рангирањето.

Титулата е слободна, а за неа ќе се борат Мајкл Чендлер и Чарлс Оливеира. Хабиб ја заврши кариерата со скор 29-0 во ММА и три одбрани на појасот во лесна категорија. „Орелот“ заврши 19 свои ривали и доминираше со сите противници. Последен пат го победи Џастин Гејџи на крајот на 2020 година, а потоа најави повлекување од ММА.

Во последните неколку месеци, Дана се обиде да го присили да се врати, но Хабиб одби, завршувајќи ја својата историја во боречките вештини. Хабиб ќе остане во историјата како првиот муслиман што освоил титула во УФЦ. Тој исто така има најмногу несреќи (повреди и слично) во историјата на УФЦ (21) и е најдолг шампион во лесна категорија – 931 ден.