И Џозеф Паркер сака парче од „питата“ Усик

112

Џозеф Паркер се застана во редот за борба со Александар Усик.

Новозеланѓанецот го загуби појасот на Светската боксерска организација (ВБО) од Ентони Џошуа, а се чини дека сега Еј Џеј ќе го ослободи. Паркер заостанува една позиција зад Даниел Дубоа на ранглистата и по евентуалната победа над неговиот сонародник Јуниор Фа се надева дека ќе заслужи борба со Усик.

Украинецот во моментов е предизвикувач №1.

Тој му постави услов на Џошуа да се бори со него или да му го ослободи појасот, а правните прописи го покажуваат истото. Се чини дека ако Ентони го победи Кубрат Пулев, тој ќе избере две борби со Тајсон Фјури во 2021 година.

Тие би донеле огромен профит, а жртвено јагне би бил појасот на ВБО.

„Прифаќаме 100 отсто битка со Усик. Ја заслужуваме таа борба“, изјави менаџерот на Паркер, Дејвид Хигинс. „Ќе се бориме во секоја точка на земјината топка“.

Сепак, Дубоа би можел да ги уништи плановите на Паркер да си го врати појасот, затоа што и младиот боксер го цели Усик.

Џозеф Паркер и Јуниор Фа ќе се сретнат на 11 декември во арената Спарк во Окланд, Нов Зеланд. Останува да видиме дали веројатната победа на поранешниот светски шампион ќе биде доволна за да го замени Даниел Дубоа.