Хантер се откажа од борбата со Хрговиќ, поранешен првак можен противник на Хрватот?

131

Откако Мечрум бокс доби право да организира борба меѓу најдобриот хрватски боксер Филип Хрговиќ (12-0) и Мајкл Хантер (19-1-1), остануваше само да се решат некои детали и да се потпише договор. Но, се чини дека нивната борба за следниот предизвикувач на појасот на ИБФ нема да дојде, бидејќи Хантер, наводно, се повлекува. Ентони Џошуа во моментов е сопственик на тој појас.

Промоторите на Хрговиќ, Кале и Нише Зауерланд, во порака на Твитер известија за проблемите во договарањето на мечот меѓу Хрговиќ и Хантер:

„Хрговиќ потпиша стандарден договор, а Хантер сè уште бара пенкало! Можеби сфати што го чека со Ел Анимал. Зошто не го потпише договорот, сите го чекаме, „понудата за пари“ е готова? Каде си“?

Очигледно, Хантер има различни планови и не сака да се бори против Хрговиќ, пренесува Јаху спорт.

Хрватскиот боксер веројатно чека друг противник против кого ќе се бара предизвикувач.

На ранг-листата на ИБФ, Мајкл Хантер е четврти, едно место пред Хрговиќ.

Пред нив се Чарлс Мартин на второто место, кој ја прескокна понудата, Александар Усик, задолжителен предизвикувач за појасот на Џошуа на ВБО и поранешниот шампион на ВБО, Џозеф Паркер. Веќе кружи приказната дека Паркер би можел да биде следниот противник на Хрговиќ.