Хабиб: Секогаш ќе има гладни лавови кои ќе го сакаат златото

415

Хабиб Нурмагомедов е импресиониран од неговиот иден ривал Џастин Гејџи, кој му направи одлична услуга. Гејџи го победи Тони Фергусон на УФЦ 249 и стана привремен шампион во лесна категорија, обезбедувајќи борба со Нурмагомедов. Се очекува да се борат во последните месеци од годината, кога Хабиб ќе биде подготвен.

Џастин влезе во серија од четири последователни победи со нокаут, а Хабиб беше непоразен со рекордни 28-0 во ММА и 12-0 во УФЦ. Нивната борба ќе биде многу интересна, бидејќи Гејџи има многу добра борба и одбрана од уривање.

„Во овој спорт и особено во оваа тежина секогаш ќе има гладни лавови кои ќе ми дишат во вратот. Ако се опуштите, тогаш ќе бидете готови. Некои заминуваат, а други доаѓаат и нема што да не изненади. Но, нема да паднам пред ударот. Сепак ќе се бориме. Гејџи, честитки, беше прилично импресивен. Многу умна борба“, коментираше Хабиб за она што претстои, но и за битката.

.