Хабиб сака меч со Сент Пјер во април 2021 година

69

Непоразениот шампион во лесна категорија Хабиб Нурмагомедов има подготвено план за наредните месеци. Неоспорниот шампион ќе ја брани титулата против Џастин Гејџи во октомври и ќе се обиде да ја зголеми победничката низа на 29 победи.

Нивната борба официјално беше објавена пред неколку дена. „Орелот“ има намера да го исполни сонот на покојниот татко, кој требаше да се пензионира со рекордни 30-0 и да се бори против легендарниот Жорж Сент Пјер.

Неодамна, Дана Вајт изјави дека е подготвена да ја исполни желбата на Хабиб и да му среди борба со Сент Пјер. Хабиб го направи својот избор и на социјалните медиуми изјави дека по мечот со Гејџи сака да се бори против Сент Пјер во април 2021 година. Речиси со сигурност ќе биде последната битка на непоразениот Дагестанец во ММА.

Хабиб и неговиот татко отворија сала во Дагестан, каде по завршувањето на кариерата Нурмагомедов ќе ги следи стапките на Абдулманап и ќе стане тренер.

https://www.instagram.com/p/CDOd6gdpOlk/?utm_source=ig_embed

https://www.instagram.com/p/CDPRw8lDeSm/?utm_source=ig_embed