Хабиб Нурмагомедов: Мисијата е завршена (ВИДЕО)

175

Непорзаениот шампион во лесна категорија УФЦ Хабиб Нурмагомедов се врати во Русија. 32-годишниот шампион во интервју за РТ Спорт се осврна на неколку теми. Хабиб е веќе број 1 на ранг-листата на УФЦ П4П, што го прави најдобар борец на светот.

„Орелот“ објави дека се повлекува од ММА откако го победи Џастин Гејџи минатиот викенд и ја зголеми статистиката на 29-0 во ММА. Нурмагомедов настапи многу добро и доминираше со Гејџи во стој и на партер.

„Секој реагира различно. Секако, Дана сака да продолжам да се борам и да продавам платени гледања. Јас и самиот можам да заработам пари. Во топ форма сум и можам да се борам за огромни хонорари. Но, ја донесов таа одлука и мислам дека е вистинското време. Не многу се повлекуваат кога се на врвот. Знам дека по неколку години, две или пет, ќе морав повторно да ја донесам таа одлука. Направив доволно за да ме сметаат за најдобар.

Денес сум број 1 во светот на ранг-листата на УФЦ. Мојата мисија е завршена. Што друго да направам? Да правам пари? Секогаш ќе можам да го направам тоа. Ќе умрам и ќе ја анализирам ситуацијата. Животот продолжува, а нашата академија сè уште работи. Ислам Махачев се бори на 14 ноември. Тој ќе се бори со поранешен шампион и ова е голема битка за нашиот тим.

Планираме Махачев да победи во борбата, а потоа да се бориме пред Рамазан во 2021 година. Тој ќе стане предизвикувач за појасот, а следната година во тоа време ќе биде овде со појасот. Мајка ми знаеше дека се пензионирам, но не очекуваше дека ќе биде веднаш по борбата. И ветив дека тоа ќе биде последната битка.

Многу луѓе рекоа дека Гејџи ќе биде мојот најтежок тест. Веднаш штом го победив, почнаа да зборуваат дека тој е само напаѓач, без борба на партер. Зададе удари и со рака и со нога. Нашиот план беше да го принудиме да нападне за да направи грешка. Целта беше да се измори во првата рунда и да се нападне во втората. Сè се случи според планот, освен што јас премногу се залагав за тоа“, изјави Хабиб.