Хабиб Нурмагомедов е најпопуларен спортист во Русија

93

Серускиот центар за истражување на јавното мислење го прогласи Хабиб Нурмагомедов за најпопуларен спортист во Русија. „Орелот“ се пофали со признанието во својот профил на социјалните мрежи. Тој рече дека е многу горд затоа што е важно признание на борците и експертите, но за обичните луѓе е сосема друго да го препознаат.

Непоразениот шампион им се заблагодари на сите и напиша дека ова немаше да се случи ако не беа луѓето. 32-годишниот Дагестанец ја одбрани титулата по трет пат со победата над Џастин Гејџи на крајот на октомври. Веднаш по борбата објави дека се повлекува од ММА со скор 29-0, затоа што и ветил на својата мајка и не сакал да се бори без татко му, кој почина во јули оваа година.

Неодамна купи ММА организација за 1 милион долари и веќе има направено 2 настани. Нурмагомедов го лансираше својот мобилен оператор и планира да му се посвети на образованието и животните на неговата фарма.